عمان کشوری سنت گراست. باوجود اینکه بیش از نیمی ازجمعیت آن را مهاجرین تشکیل می دهند و قدمت حضور مهاجرین کشورهای هند، فلیپین، بنگال، آفریقا و … به بیش از صد سال می رسد و عمانیها به زندگی در کنار سنت ها و فرهنگهای بیگانه عادت کرده اند، سنت های خود را نیز حفظ نموده اند.
با وجود این سنت ها و عادتها پوشش در این کشور آزاد است و بسیاری توریست ها و حتی اروپاییان که برای کار در این کشور حضور دارند به سبک خود در اروپا لباس می پوشند و نه تنها کسی به آنها حتی تذکر نمی دهد بلکه نگاه تعجب آمیز یا متفاوتی هم به آنها وجود ندارد.
در منطقه قروم و مطرح که تجمع اروپایی ها زیاد است ، سبک پوشش اروپایی غالب است و بسیاری مواقع شبیه کشورهای اروپایی است تا یک کشور حوزه خلیج فارس

هزینه های زندگی در عمان

عمان برای سفر کشور ارزانی نیست اما نمی توان برای زندگی آن را کشور گرانی محسوب کرد ، چراکه هزینه ها با درآمد آنها و حتی مهاجرین همخوانی دارد.
یک کارگر ساده مهاجر که در کشور خود ممکن است اصلا نتواند کارپیداکند در عمان ۲۰۰ ریال دستمزد دریافت می کند و این مبلغ کفاف زندگی دو نفر را می دهد چراکه درعمان کارفرما هزینه ویزای کار دوساله، بلیط رفت و برگشت به وطن، محل سکونت، هزینه غذا و سرویس رفت و آمد پرسنل را تقبل می کند و مجموع این مزایا ماهانه حدود ۲۰۰ ریال برای کارفرما هزینه دارد.

پس در واقع حقوق کارگر ساده ۴۰۰ ریال است.خوب حالا مقایسه کنید، کارگر ساده در ایران ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان حقوق دریافت می کند اما در عمان به نرخ ارز امروز ۲۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان نقدی و ۲۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان غیر نقدی دریافت می کند.
این الگو برای سایر مشاغل هم رعایت می شود.
حقوق کارگر ماهرحداقل ۳۰۰ ریال، حقوق سرکارگر ۴۰۰ ریال و حقوق پرستار ۵۰۰ ریال است که هر کدام از این مشاغل به تناسب حقوق نقدی، خدمات غیر نقدی ذکر شده دریافت می نمایند.

خرید بیزینس عمان
سلطان نشین عمان در جنوب غربی ساحل شبه جزیره عربستان واقع شده و نوع حکومت آن سلطنت مطلقه می باشد. این کشور در سال ۲۰۱۰ بعنوان بهترین کشور جهان شناخته شده است.
واحد پول : واحد پول عمان ریال است هر ریال شامل ۱۰۰۰ بئسه است. درشت ترین اسکناس عمان ۵۰ ریال و خرد ترین آن ۱۰۰ بئسه است.

اپراتورهای تلفن همراه : ooredoo وomantel
نماد ملی : نماد ملی کشور عمان خنجر است.
مساحت : مساحت عمان ۳۰۹۰۰۰ کیلومتر مربع (حدودا یک پنجم ایران) است.

سرمایه گذاری در عمان

عمان کشوری کوچک با منابع محدود و جمعیتی کم است که ۴ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی دارد که در تلاش است نهایت استفاده را از این مناطق در بازار‌های بین المللی و توسعه صنعت خود ببرد و با جذب سرمایه گذاران خارجی درآمد‌های ارزی خود را افزایش دهد.
عمان در شرق شبه‌جزیره عربستان و جنوب دریای عمان واقع شده است؛ پایتخت آن مسقط و مشتمل بر چهار استان مسقط، مسندم، ظفار و بریمی است.

انجام امور مهاجرتی ، مشاوره اخذ اقامت

ایمیل: info@usapublisher.org

واتس اپ : ۰۰۴۹۱۵۲۱۸۴۹۰۵۴۹

این کشور در همسایگی با امارات عربی متحده، یمن و عربستان بوده و دارای سواحلی در دریای عمان از سمت شمال و در دریای عرب از سوی شرق است. عمان با قرارگیری در جنوب تنگه هرمز و دارا بودن مرز دریایی با ایران از موقعیت ژئوپلیتیک خاصی برخوردار است.
عمان از قرن ۱۷ میلادی دارای سلطنت مستقل بوده و در قرن ۱۹ میلادی در اوج قدرت خود قرار داشت که با کاهش قدرت در قرن بیستم میلادی این کشور تحت تاثیر و نفوذ گسترده پادشاهی انگلستان قرار گرفته، اما هیچگاه به شکل رسمی بخشی از آن نشد.
عمان ارتباطات گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده و پادشاهی انگلستان دارد، ولی سیاست خارجی مستقلی را اتخاذ می‌کند.

مناطق آزاد عمان

عمان چهار منطقه آزاد و ویژه اقتصادی به نام‌های صحار، صلاله، دقم و مزیونه دارد. یکی از خصوصیات مورد توجه کارشناسان و بازرگانان در این مناطق استقبال آن‌ها از سرمایه گذاران خارجی است که عمان برای رسیدن به توسعه با عنوان “عمان۲۰۴۰” آن را دنبال می‌کند.
منطقه ویژه اقتصادی دقم، به عنوان یک بندر صنعتی، منطقه‌ای در کنار دریای عمان است که اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی تاسیس شد و دارای شهرک صنعتی، زمین‌های کشاورزی و مسکونی و فرودگاه‌های مدرن است. این منطقه مناسب برای انبارداری و لجستیک است و در کنار آن مناطق گردشگری و امکانات رفاهی برای گردشگران دارد و دارای بندرگاه‌هایی چندمنظوره و مخصوص صید ماهی مزایایی همچون اجازه بلند مدت و نرخ کم دراجازه دارد. از دقم به عنوان موتور رشد صنعتی عمان یاد می‌شود.
گمرکات عمان و کانال ارتباطی به کشورهای آسیایی ، آفریقایی ، اروپایی و آمریکایی

از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی ساخت راهها و ارتباط بین کشورهاست . با توجه به سیاست های بلند مدت و اجرای اونها از قبیل ساخت و ساز زیربنایی و بنادر ، گمرکات و اسکله های پیشرفته و مجهز در کشور عمان شرکت اسیاد از خدمات لوجستیکی به همه سرمایه گذاران و بازرگانان رونمایی کرد

آیا خرید کسب و کار آماده در عمان امکان پذیر است؟

۱- در ایران خرید کسب و کار آماده معمول نیست و همه ترجیح میدهند که فروشگاهی یا محل کسب خود را از ابتدا با وسایل و اجناس جدید راه اندازی کنند.این در حالی است که در کشور عمان خرید کسب و کار آماده و در حال فعالیت، بسیار شایع بود و افراد زیادی هستند که خرید کسب و کار آماده را ترجیح میدهند.

دلیل این کار این است که یا تبحر کافی برای راه اندازی ندارند یا نمیخواهند وقت صرف راه اندازی کنند و ریسک شروع راهم بپذیرند. پس دلیل فروش کسب و کار در حال فعالیت در کشور عمان، عدم موفقیت و زیان ده بودن آن نیست. عدم توانایی مدیریت در درازمدت، تصمیم برگشت به سرزمین مادری و … شایعترین دلایل فروش و واگذاری هستند.
۲- با توجه به اینکه عمانی ها در مشاغل مختلف، فقط به امور اداری و مدیریتی می‌پردازند و تن به امور اجرایی و عملیاتی نمی دهند، طبیعی است که از تجربه کافی برخوردار نباشند و پس از مدتی با روبرو شدن با مشکلات معمول که در هر کسب و کاری بوجود می آید، عطای کار را به لقایش می بخشند و خواستار فروش یا واگذاری آن می شوند.
۳- یکی دیگر از دلایل عمده ای که صاحبان مشاغل را به طرف فروش آن سوق میدهد نبود نیروی کار متخصص و متعهد میباشد. اکثرا عمانی ها بصورت تمام وقت در محل کسب و کارحاضر نمی شوند و اداره واحد صنفی خودشان را به یک مدیر یا سرکارگر واگذار میکنند و اشراف مستقیم روی دخل و خرج ندارند. عدم تعهد سرکارگر یا مدیر که عموماً مهاجران هندی، بنگلادشی، فیلیپینی و…. هستند باعث می شوند از رسیدن به بازده مالی مورد نظر دورشوند و از ادامه کار صرف نظر کنند.
۴- این در حالی است که ما ایرانی ها اکثراً مدیریت کسب و کار خود را شخصا در دست داریم و با دلسوزی لازم در دخل و خرج، اعمال سیاست های فروش و ایجاد تنوع محصول و ثبات کیفیت، ریسک شکست را به حداقل میرسانیم.

نکته مهم
برخی از کسب و کارهایی که در صف فروش هستند، در مکان نامناسب راه اندازی شده اند که میبایست از خرید آنها صرف نظر کرد یا حداقل فقط اقدام به خرید وسایل به قیمت ارزان بکنیم و با اجاره یک مغازه جدید در یک موقعیت بهتر وسایل را به آنجا منتقل کنیم.
تعدادی از کسب و کارهای کوچک و کم هزینه که در عمان عموماً موفق هستند
۱- آرایشگاه زنانه و مردانه
۲- نان فانتزی و قنادی
۳- درب و پنجره سازی آلومینیومی و آهنی
۴- ابزار فروشی و یراق آلات
۵- نجاری و MDF
۶- تعمیرگاه مکانیکی
۷- صافکاری و نقاشی اتومبیل
۸- خدمات برق اتومبیل
۹- فروشگاههای عرضه چای و قهوه آماده
۱۰- کارگاه رنگ کوره فلزات
۱۱- خدمات کامپیوتری
۱۲- طراحی معماری ۳D
۱۳- سفره خانه سنتی
۱۴- کلوپ های تفریحی
۱۵- خیاطی زنانه