انواع روش های مهاجرت و اقامت ترکیه + هزینه ها

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

انواع روش های مهاجرتی و اقامتی برای کشور ترکیه

آنچه در این صفحه می خوانید:

اطلاع از هزینه های امور مهاجرتی

مهاجرت به ترکیه و شرایط عمومی آن

ترکیه کشوری است که دارای موقعیت جغرافیایی بی نظیری است به دلیل اینکه قسمتی در قاره آسیا و بخشی دیگر در قاره سبز یا همان قاره اروپا قرار دارد و همیشه به عنوان یک پل ارتباطی بین دو قاره عمل کرده است. ترکیه از نظر قلمرو و مساحت در بین کشورهای بزرگ منطقه قرار دارد.

این کشور از شمال با دریای سیاه، از شمال شرقی با گرجستان و ارمنستان،‌ از شرق با جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران، از جنوب شرقی با عراق و سوریه،‌ در جنوب غربی و غرب با دریای مدیترانه و در شمال توسط یونان و بلغارستان محصور می شود. آنکارا پایتخت ترکیه است شایان ذکر است بزرگترین و مهم ترین شهر و بندر ترکیه استانبول است .
ترکیه در حال حاضر میزبان بیشترین جمعیت مهاجر در دنیاست. تعداد مهاجران و پناهندگان ساکن ترکیه اکنون بالای ۴ میلیون نفر است که بیش از ۸۵ درصد آن ها سوری هستند.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش های دریافت اقامت ترکیه، گرفتن اجازه کار و متعاقب آن کار در این کشور است چرا که شخص متقاضی بعد از پنج سال کار و پرداخت مالیات می تواند شهروندی ترکیه را اخذ نماید. تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک می باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

متقاضیان کار در ترکیه

کلیه متقاضیان کار در ترکیه نیاز به دریافت مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی این کشور را دارند.

همزمان با دریافت مجوز کاری شخص، مدارک از سوی کارفرما نیز باید به اداره کار تحویل گردد. در این حالت ابتدا به فرد اقامت کاری (چالیشما ایزین)یک ساله داده می شود که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید می گردد.

وضعیت کار برای دانشجویان در ترکیه

کلیه دانشجویان در حال تحصیل نیز تنها با ارائه مجوز کاری مجاز به کار پاره وقت در این کشور هستند.نرخ بیکاری کشور ترکیه نزدیک ۱۲درصد است و این عدد در مقایسه با کشورهای اروپایی که نرخ آمار بیکاری خیلی کمتری دارند نشان دهنده وضعیت نامساعد کار در این کشور دارد. به همین دلیل به دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی در کشور ترکیه مجوز کاری داده نمی شود.و فقط دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اجازه کار پاره وقت را دارا می باشند.

ویزای همراه در ترکیه

از دیگر نکات مهم برای متقاضیان کار در ترکیه بررسی شرایط ویزای همراه است. شخص متقاضی پس از یک سال کار و پرداخت بیمه و مالیات به دولت ترکیه می تواند برای همراهان خود اعم از همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست ویزا نماید البته قبل از این مدت هم به صورت همزمان می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت توریستی دریافت نماید.


مهاجرت به ترکیه و مشاوره رایگان

از طریق فرم تماس زیر همچنین دکمه واتس اپ همین حالا ازمشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید .

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از سطح مدارس شروع می شود و تا مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری ادامه دارد. تحصیل در مدارس ترکیه به زبان ترکی استانبولی است.

سن تحصیل در مدارس ترکیه مثل ایران از ۷ سالگی شروع می شود و تا سن ۱۸ سالگی ادامه خواهد داشت.در کلیه مدارس دولتی کشور ترکیه تحصیل به صورت رایگان است (نه مثل ایران).

تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی و زبان های دیگر ممکن است. ذکر این نکته ضروری است که در ترکیه مدارس انگلسیی و فارسی و حتی چند زبانه جهت توریست ها و حتی خود مردم ترکیه وجود دارد.
متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید در اولین مرحله نسبت به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

آزمون Yos و Sat چیست ؟

افرادی که قصد ورود به دانشگاه های ترک زبان را دارند، باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos (توانایی صحبت به زبان ترکی استانبولی)ارائه کنند.

این مدرک برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی فعالیت می کنند Sat نام دارد. در ضمن امکان اعطای بورس تحصیلی برای دانشجویان موفق وجود دارد.


مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور می باشد. سیاست های کشور ترکیه در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی بنا شده است. به صورتی که سرمایه گذاران علاوه بر اخذ اقامت این کشور می توانند به سود قابل توجهی نیز دست یابند.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است. در این روش نیاز است که فرد متقاضی طی استخدام ۵ نفر نیروی ترک، بیمه و مالیات آن ها را بپردازد. از این طریق پس از ۵ سال شخص می تواند اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند.

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه نیز یکی دیگر از روش های اخذ اقامت و تابعیت ترکیه می باشد. این شیوه علاوه بر سود حاصل از سرمایه گذاری شما را به سمت اخذ اقامت دائم و حتی تابعیت نیز سوق خواهد داد. برای اینکه از طریق خرید ملک موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شوید، باید ارزش ملک خریداری شده حداقل معادل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد. پس از خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار طی مدت زمان ۶ ماه پاسپورت ترکیه را کسب می کنید. البته ملک خریداری شده به مدت ۳ سال نباید فروخته شود.

حداقل مبلغ برای خرید آپارتمان در ترکیه ؟

در صورتی که ملکی با ارزش کمتر خریداری کنید اقامت ۳ ساله ترکیه به شما اعطا می شود که قابل تمدید است. حداقل مبلغ برای خرید آپارتمان در ترکیه جهت اخذ اقامت ۶۰ هزار دلار آمریکا می باشد. این اقامت از نوع توریستی می باشد، بنابراین شما اجازه کار در ترکیه نخواهید داشت.


مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت این کشور از طریق ازدواج، قوانینی مشابه سایر کشورها دارد.اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد ۳ تا ۵ سال است و در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم منجر می گردد.


مهاجرت به ترکیه از طریق تولد

در حقوق بین الملل، قوانین تولد در کشورها از دو سیستم تبعیت می کند :
سیستم خاک و سیستم خون
تولد فرد در خاک کشورهایی که از طریق سیستم خاک تابعیت خود را اعطا می نمایند مثل کانادا برای اخذ پاسپورت آن کشور کافی است.

اما در کشورهایی که از طریق سیستم خون اقدام به اعطای تابعیت می نمایند، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور مذکور را داشته باشند. کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند.


مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

پناهنده شخصی است که به دلیل مسائل سیاسی، مذهبی، عقیدتی، عضویت در گروه های خاص و جنگ و مواردی از این قبیل در کشوری که زندگی می کند از امنیت جانی برخوردار نیست ، بر همین اساس به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو پناه می برد تا در امان باشد و از او حمایت شود.

کشور ترکیه از جمله اعضای کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو است که مفاد آن را با شرط محدودیت جغرافیایی پذیرفته است. بدین صورت که تنها از پناهندگان کشورهای عضو شورای اروپا به صورت کامل حمایت می کند.
کسانی که روش پناهندگی را برای مهاجرت به ترکیه انتخاب می کنند باید بدانند دولت ترکیه در قبال سایر پناهجویان وظیفه حمایت موقت را دارد و بعد از مدتی به کشور دیگری هدایت می شوند.

در این راه قاچاقچیان انسان به شیوه هایی کاملا نا امن اقدام به جا به جایی افراد می نمایند که در این مسیر بسیاری از پناهجویان جان خود را از دست می دهند. از سوی دیگر با توجه به جایگاه اجتماعی پایین پناهجویان در این کشور، آمار خودکشی در بین پناهجویان به علت لطمات اجتماعی قابل توجه است.


مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان و دانشمندان

اداره مهاجرت ترکیه برای هنرمندان و دانشمندان کمی متفاوت است. ترکیه از جمله کشورهایی است که تاجران و بازرگانان مشهور، ورزشکاران، هنرمندان، دانش آموزان و دانشجویان تیزهوش و افراد موفق را برای اخذ تابعیت با روش های ویژه ای می پذیرد.

افرادی که دارای رزومه های قوی و معتبر در سطح فعالیت های جهانی و بین المللی هستند در این گروه جای دارند. به عنوان مثال ورزشکارانی که در مسابقات جهانی و المپیک دارای مدال باشند و یا هنرمندانی که در فستیوال ها و نمایشگاه های بین المللی جایزه دریافت کرده اند.


مهاجرت به ترکیه و هزینه های زندگی در ترکیه

به عنوان بخشی از هزینه مهاجرت به ترکیه، باید هزینه های زندگی در این کشور را هم مد نظر داشته باشید.

هزینه زندگی علاقمندان مهاجرت به این کشور بسته به نحوه زندگی افراد بسیار متفاوت خواهد بود. همانند سایر کشورها اقامت در شهرهای بزرگ و سکونت در محل های نزدیک به مرکز شهر،‌ هزینه های بالاتری را در بر دارد.

متوسط هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه اجاره منزل در ترکیه از ۱۲۰۰ لیر شروع می شود و در برخی مناطق به ۴۰.۰۰۰لیر نیز می رسد. به صورت متوسط هزینه های زندگی در ترکیه برای یک نفر از ۱۲۰۰ لیر تا ۲۵۰۰ لیر در ماه متغیر است. با توجه به بالا بودن هزینه سوخت در ترکیه،‌ استفاده از وسایل نقلیه شخصی هزینه زیادی به دنبال دارد در حالیکه با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توان هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *